niedziela, 12 czerwca 2016

RECENZJA : "MROK I MGŁA"

77 lat temu zaczęła się II wojna światowa ... Dla ludzi bombardowania jak i odgłosy strzelaniny stały się szarą rzeczywistością. 

Wyobraźcie sobie, że nie umiecie w nocy spać i tylko czekacie aż NKWD przyjedzie po waszą matkę, ojca lub siostrę. Żyjecie cały czas w strachu, boicie się mówić to co myślicie. Wszystko za sprawą komunizmu...

Siedemnastoletnia Sonia Buriagina jest przykładną komunistką, niedawno została przyjęta w poczet kandydatów do partii. Wychowana głęboką wiarą w Stalina jak i w sam komunizm. Dla wszystkich wydaje się idealna, jest niezwykle piękna jak i bystra. Przyszłość Sonii jawi się jasnymi barwami, można wręcz powiedzieć, że będzie usłana różami. 
Lecz pewnego dnia wszystko się zmienia. Jej ojciec ginie, matka zostaje wywieziona do łagru, a chłopak zostaje rozstrzeliwany. W tym momencie dziewczyna staje się głową rodziny, a aby obronić swoje wymarzone studia musi wyrzec się rodziców. A przecież wydawali się nieskazitelnymi komunistami. WIĘC CO TAK NAPRAWDĘ SIĘ STAŁO ?

W 1934 roku Józef Stalin dochodzi do władzy absolutnej, po raz kolejny zostaje wybrany sekretarzem generalnym. Tak naprawdę ta decyzja odbije się wielkim echem nie tylko w ZSRR, ale i w całej Europie. Komunizm zabije miliony ludzi, przez jednego człowieka, który bał się wrogów jak nikogo innego. 

Sonia podczas trwania wojny, coraz bardziej przestaje wierzyć w komunizm, który ją otacza. W jej życiu pojawia się zakazana miłość, zarazem niebezpieczna jak i zabójcza. Oblężony Leningrad i praca w Murmańsku nareszcie otworzą dziewczynie oczy i pozwolą zobaczyć prawdę jakiej nigdy nie chciała widzieć. 

Książka "Mrok i mgła" to czysta perfekcja. Idealnie oddaje okrutny klimat wojny i komunizmu. Zagłębiając się w tą historię nawet nie zauważyłam jak po paru godzinach zbliżałam się do końca. 
Wojna jest najokrutniejszym rozdziałem historii i możemy doskonale zobaczyć to w tej powieści. Tak jak pisze z tyłu powieści :  fikcja literacka po mistrzowsku splata się z historią.
W dodatku perspektywa samego Stalina jest tak wiarygodna, że miałam wrażenie, że czytam autobiografie. 
Podczas lektury na okrągło powtarzałam jedno zdanie : JAK TO WSZYSTKO MOGŁO SIĘ DZIAĆ NAPRAWDĘ ?
Jeżeli szukacie niesamowitej powieści historycznej, w której znajdziecie niebanalny wątek miłosny to "Mrok i mgła" jest pozycją idealną. 
MOJA (SZCZEGÓŁOWA) OPINIA :
OCENA TREŚCI : 8+/10
OCENA OKŁADKI : 9/10
OCENA OGÓLNA : 8+/10

ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z HISTORIĄ SONI KLIKAJCIE TUTAJ - https://www.rebis.com.pl/pl/book-mrok-i-mgla-stefan-turschmid,SCHB06775.html

                     
ZA TO, ŻE MOGŁAM POZNAĆ SONIĘ
     BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU
  REBIS