wtorek, 17 maja 2016

(PRZEDPREMIEROWO) RECENZJA : "LISTY NIEZAPOMNIANE TOM 2"

  Żyjemy w czasach gdzie każdy dziennie wysyła setki sms-ów i e-maili. Wszyscy zapomnieli, że istnieje jeszcze coś takiego jak listy. Wystarczy kartka papieru, pióro i dobre chęci. Za pomocą tych trzech rzeczy możemy stworzyć coś unikatowego i niepowtarzalnego. Papier może przetrwać kilkaset lat, dlaczego by tak nie napisać czegoś co przeżyje nas na ziemi ?
Shaun Usher jest człowiekiem niezwykle wyjątkowym. Pasjonuje się listami, jego pasja i zapał przyczyniły się do powstania dwóch blogów, z których w późniejszym czasie powstały dwie wspaniałe książki. 

"Listy niezapomniane" i "Listy niezapomniane TOM 2" są zbiorami korespondencji godnej szerszego grona odbiorców. Zawierają historię zabawne, z drugiej strony wzruszające, a z jeszcze innej tragiczne. Jeżeli sięgniesz po tą książkę wyruszysz w imponującą podróż w czasie. Poznasz wiele ludzkich historii.

Czytając tę książkę czułam, że jest to jedna z najbardziej obiecujących lektur w moim dotychczasowym życiu. Niezwykła skarbnica wiedzy zamknięta w postaci 412 stronicowej książki. Niektóre listy podobały mi się bardziej, niektóre mniej. Jedne wryły mi się głęboko w pamięć, inne dały powód do refleksji. Podczas czytania zdałam sobie sprawę, że po części żałuję tego iż pisanie listów poszło w zapomnienie. Do dzisiaj pamiętam gdy w drugiej klasie podstawówki mieliśmy napisać list, a potem go wysłać. Mój wybór padł na moją babcię i dziadka. Pamiętam jak bardzo podekscytowana byłam gdy dostałam odpowiedź. Było to jedno z lepszych doświadczeń jakie pamiętam. Postanowiłam, że w tej recenzji opiszę wam krótko listy, które moim zdaniem są najlepsze.

LIST HELEN KELLER DO NOWOJORSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ - pani Helen była osobą zarówno głuchą jak i niewidomą. Pewnego razu jej rodzina słuchała Nowojorskiego Koncertu Symfonicznego. Poprosili ją o przyłożenie ręki do głośnika. Ku zdziwieniu wszystkich Helen zaczęła rozróżniać instrumenty, a nawet rozpoznała kiedy śpiewał chór. Wzruszona kobieta postanowiła napisać list, w którym ujęła jak bardzo jest szczęśliwa, że mogła poczuć muzykę całą sobą. Moim zdaniem list jest uroczy, jak i przepełniony radością. Całe to wydarzenie jest naprawdę magiczne.

LIST JESSIE BERNARD DO SWOJEGO NIENARODZONEGO DZIECKA - to jest absolutnie najlepszy list z całej książki. Matka oczekująca swojego dzidziusia postanowiła napisać do niego list przepełniony mądrościami jak i radami dla przyszłego potomka. Radzi mu, aby zawsze podążało za swoimi marzeniami i nie patrzyło na innych. Pisze także, że nie będzie ją interesować jaką drogą podąży jej dziecko. Czy będzie lekarzem, naukowcem, a może poetką, każdy wybór zaakceptuje i będzie po prostu dumna.

LIST JANIS JOPLIN DO RODZICÓW - młoda Joplin opisała w tym liście początki swojej kariery rockowej. Tłumaczyła rodzicom ile wynoszą jej zarobki, jak przebiega trasa koncertowa, napisała także o rzucaniu palenia oraz o swoim nowym "stałym" związku. Opisała to wszystko 1967 roku, wydawała się być wtedy bardzo szczęśliwa, niestety zaledwie trzy lata później została znaleziona martwa w pokoju hotelowym.

Myślę, że "Listy niezapomniane" to pozycja obowiązkowa każdego książkocholika ! Książka wydana jest w przepięknej twardej oprawie, a zdjęcia w środku są niezwykłe ♥ 18 maja czyli jutro jest premiera, więc wiecie co macie robić. Wstąpić do najbliższej księgarni i zaopatrzyć się w to cudeńko !

MOJA OCENA : 10/10 ♥

                                 
                        Za podróż w czasie i 
                  poznanie tylu wyjątkowych ludzi
                      bardzo serdecznie dziękuję
                          wydawnictwu SQN :D