piątek, 16 września 2016

RECENZJA: "ZGNILIZNA"

Wyobraźcie sobie, że zostaliście wygnani do nieznanego świata, a tam gdzie się wychowaliście nazywają was zgnilizną. 
Od teraz musicie sobie radzić sami, bez rodziny, bez tożsamości i bez pieniędzy. Wszystko jest dla was nieznajome, ale pomału zaczynacie odkrywać kim tak naprawdę jesteście. Prawda może być o wiele bardziej okrutna niż najgorsze kłamstwo.
UWAGA: RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOJLERY DOTYCZĄCE 1 TOMU!Po okrutnych wydarzeniach, które odbyły się w Ym nic nie było już takie same. Hirka wraz z Rimem ukazali Aetlingom prawdę na temat Widzącego, władcy wokół którego w Manfalli obracało się dosłownie wszystko. Kruk okazał się tylko wymysłem Rady, której przez wieki udawało się kłamstwo. 
Hirka, aby ochronić swojego ukochanego przyjaciela Rima, zgodziła się na wygnanie do krain ludzi, bezogoniastych, zgnilizny, Dzieci Odyna. Mimo iż liczyła, że odnajdzie tam swoich przodków, czuła się obca jak zawsze. Nie rozumiała języka, którym się posługiwali, zadziwiały ją coraz to nowocześniejsze sprzęty jak i ludzie, którzy zamieszkiwali pobliskie tereny. Utknęła w umierającym świecie, który z dnia na dzień siał coraz większe zniszczenie. Została rozdarta pomiędzy łowcami, martwo urodzonymi, oraz za Rimem którego w duszy coraz to głębiej kochała.
  Zamieszkała z Ojcem Brodym w przybocznym, małym kościele. Jej jedyną podporą był kruk Kuro, który przybył z nią aż z Kruczego Dworu. Niestety choroba rozwijająca się w jego ciele dała się we znaki i ptak zaczął coraz gorzej funkcjonować. W świecie bezogoniastych nie ma trenerów kruków, którzy mogliby się nim zająć i uleczyć z choroby. Ludzie coraz bardziej zaczynają się interesować Hirką. Twierdzą iż może być chora psychicznie, ponieważ mówi w języku którego nikt nie rozumie oraz twierdzi, że przybyła z dalekich krain. Lęk przed śmiercią i zemstą jeszcze nigdy nie były tak mocne! 
  W tym samym czasie Rime walczy z Radą, chce obalić ich rządy i w końcu uspokoić miejscową ludność. Wbrew swojej woli został Powiernikiem Kruka, dlatego też pełni teraz dwie funkcje. Jego serce jest rozdarte tęsknotą za Hirką, nie może uwierzyć że została wygnana i zrobi wszystko aby przywrócić ją z powrotem. Rada każe mu poślubić kobietę ze wschodu, aby polepszyć kontakty z Kruczym Dworem, ale jak mógłby zrobić coś takiego skoro w sercu ma całkiem inną kobietę? 
Kim tak naprawdę jest Hirka i jak okrutną prawdę w sobie skrywa?
Czy Rimowi uda się wreszcie pokonać swoich największych wrogów?
Czy zakochani kiedyś się odnajdą? Jaką przyszłość czeka Ym? Czy zgnilizna rozprzestrzeni się na taką skalę, że już nikt nie będzie bezpieczny? 
Okrutna gra ze śmiercią, nienawiść, zemsta, krew, pozbawienie wiary w ludzi... To wszystko skrywają w sobie wrota jedenastu krain, wystarczy tylko je otworzyć...


"Zgnilizna" to kontynuacja bestsellerowego "Dziecka Odyna". Przede mną teraz ciężkie zadanie, bo jestem tak zakochana w tej książce, że dosłownie nie wiem co powiedzieć a mi zdarza się to bardzo rzadko. 
Ta powieść jest czystą perfekcją, w każdym tego słowa znaczeniu. 
Bohaterowie są świetnie wykreowani, a świat skrywa w sobie zarazem tyle magii jak i okrucieństwa, że naprawdę można się zachwycić. 
Wszystkie wątki ze sobą współgrają i tworzą jedną, wspaniałą całość. Siri Petersen pisze tak pięknie i zachwycająco, że powieści jej autorstwa dosłownie się pochłania. Każde zdanie wsiąkało we mnie, że potem cały dzień myślałam tylko o "Zgniliźnie". Ta książka jest jak rollercoaster, trzeba zapiąć pasy bezpieczeństwa, bo i naczej grozi wypadnięcie od zbyt dużej dawki emocji. Jeżeli szukacie książki idealnej pod każdym względem to bardzo dobrze trafiliście. Gwarantuję wam, że się nie zawiedziecie! Sięgnijcie po tą powieść i zakochajcie się jak ja we wszystkim co stworzyła Pani Siri. Nie mam pojęcia jak wytrzymam do premiery trzeciego tomu!!!
"Przyzwyczaiła się do tych nagłych ataków. Do tego, że ją to przytłacza. Ale do tęsknoty nigdy się nie przyzwyczai. Do tej dziury w piersi, która codziennie ją pożerała."

MOJA OPINIA:
OCENA TREŚCI: 10/10
OCENA OKŁADKI: 10/10
OCENA OGÓLNA: 10/10 ♥♥♥


ZA TO, ŻE ZNOWU MOGŁAM SIĘ PRZENIEŚĆ 
DO YM, BARDZO SERDECZNIE
DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU 
REBIS!