niedziela, 24 kwietnia 2016

Recenzja "Miłość w czasach zagłady"

Kiedyś ktoś mi powiedział, że historia jest okrutna. Tak naprawdę człowiek nigdy nie zda sobie sprawy co to znaczy, dopóki nie wgłębi się w nią nieco mocniej. Wtedy zaczynasz sobie uświadamiać jak okrutna jest ludzka przeszłość ...

Na początku książki poznajemy Felicity, młodą amerykankę. Akurat w czasie gdy ma wyjechać na szkolenie do Kabulu znika jej matka. Wskazówki doprowadzają ją do Rzymu. Aby odnaleźć matkę, natrafia się na mroczną historię swojej rodziny. Wraz z przemiłym duchownym rozszyfrowują hebrajski pamiętnik jej prababki.

(PRABABCIA) Elisabeth Malpran wiedzie beztroskie życie. Jest słynną śpiewaczką, ma kochającego męża i dwójkę dzieci. Sielanka nie trwa jednak długo ... Dlaczego ? Nadchodzi druga wojna światowa a jej mąż, który jest żydem, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Kobieta postanawia go odszukać, ale nie jest to takie proste. Wyrusza do stolicy Niemiec i za pomocą mediów i dziennikarzy stara się odkryć choć jedną poszlakę. Niestety do wyjaśnienia tajemnicy odnośnie jej męża jest coraz dalej a nie coraz bliżej. 
 Udając się do głównego centrum poznaje Albrechtema Brunnmanna SS-Obersturmbannfuhrera. Mężczyzna niezwykle interesuje się Elisabethą, a w szczególności jej córką Deborą. Obiecuje za wszelką cenę odnaleźć jej męża. Po roku czasu Albrecht i Elisabeth stają na ślubnym kobiercu. Kobieta nie wie, że zawiera pakt z diabłem. Ten pakt na zawsze zmieni życie jej córki.


(BABCIA) Debora po śmierci matki czuję się bardzo zagubiona. Jej największą obsesją jest jej brat Wolfgang. Na ratunek siedemnastoletniej dziewczynie przybywa Albrecht. Zabiera ją w podróż, z zamiarem uwiedzenia. Debora szybko wkręca się w wir namiętności, bogactwa i sławy. Wszystko jest piękne do czasu kiedy Debora dowiaduje czym naprawdę zajmuje się Albrecht. Dziewczyna wraz z Marlene (swoją najlepszą przyjaciółką) postanawiają wykraść ważne dokumenty, nie wiedzą że ryzykują życiem nie tylko swoim, ale także życiem swoich najbliższych. 
  Alrecht przejmuje stery nad życiem Debory. Zamyka ją w pokoju i zabrania wychodzić. Niespodziewana ciąża wzbudza w dziewczynie nienawiść, obrzydzenie i gniew.

(MAMA) MARTHA nareszcie zrozumiała dlaczego całe życie była odrzucana przez matkę. Czytając kroniki swojej rodziny pojęła odrzucenie, które towarzyszyło jej przez całe życie. 

(CÓRKA) Felicity odnalazła wreszcie więź ze swoją matką. Odkryła także, że ma więcej rodziny niż się spodziewała.

Książka jest rewelacyjna ! Co prawda długo się ją czyta (myślę, że ze względu na wojnę) ale jest naprawdę tego warta ! Polecam ją wszystkim !


                          Za książkę bardzo 
                        serdecznie dziękuję
                        wydawnictwu INSIGNIS ♥